Systemy sprzedaży detalicznej POS – przeznaczenie, funkcje, korzyści. Co musisz o nich wiedzieć?
contacless payment systems: smartphone and pos terminal

Systemy sprzedaży detalicznej POS – przeznaczenie, funkcje, korzyści. Co musisz o nich wiedzieć?

Sprzedaż detaliczna może być prostsza, wygodniejsza i efektywniejsza. Jak? Warto pomyśleć o wdrożeniu nowoczesnego systemu POS w sklepie!

Coraz więcej firm decyduje się obecnie na oprogramowanie sprzedaży detalicznej POS. Dzięki niemu można znacznie efektywniej prowadzić codzienną pracę w sklepie, a także korzystać z wielu dodatkowych funkcjonalności.

Czym jest POS?

Skrót jak POS wywodzi się z języka angielskiego i dotyczy on Point of Sale, c o można przetłumaczyć jako punkt sprzedaży.

Termin ten ma wielorakie znaczenie, dlatego warto przyjrzeć mu się bliżej:

 1. Terminal POS – jest to terminal przeznaczony do płacenia kartami.
 2. Terminal POS PC – rodzaj komputera dedykowanego do sprzedaży, inaczej również określany jako komputer POS.
 3. System POS – system przeznaczony do obsługi sprzedaży, który może być instalowany na terminalu POS PC lub innym komputerze, urządzeniu mobilnym.
 4. Materiały POS – są to materiały wspomagające sprzedaż umieszczane w sklepach.

Jak działa system sprzedaży POS?

Program sprzedażowy do sklepu jak POS jest rodzajem programu dedykowanego specjalnie dla placówek handlowych. Dodatkowo mogą korzystać z niego inne firmy prowadzące sprzedaż, na przykład lokale gastronomiczne.

Tego typu oprogramowanie dla firm zapewnia dostęp do pełnej gamy funkcji, które wspomagają sprzedaż. Razem z nim można nie tylko kasować towary i zawierać transakcje, ale również prowadzić różne inne czynności, by handel był wydajniejszy i przynosił większe zyski.

Oprogramowanie POS może być zainstalowane na komputerze i współpracować z różnymi rodzajami urządzeń fiskalnych, na przykład z kasami fiskalnymi, skanerami, wagami, terminalami do płatności. Dzięki temu, że urządzenia fiskalne przekazują informacje do systemu, można wtedy znacznie efektywniej prowadzić działania sprzedażowe.

Takie możliwości daje między innymi system POS z firmy ITcenter, który przeznaczony jest dla wielu firm w branży handlowej. Dzięki niemu można sprawnie prowadzić sprzedaż w różnych sklepach i lokalach gastronomicznych.

Funkcje oprogramowania POS

Oprogramowanie sprzedaży detalicznej może zaoferować dostęp do wielu różnych funkcji. Wśród nich znajdują się między innymi:

 • Sprzedawanie towarów – system sprzedaży pozwala na zawieranie transakcji handlowych, także przez urządzenia fiskalne.
 • Stan kasy – oprogramowanie pokazuje aktualny stan kasy w sklepie.
 • Historia towarów – program przechowuje informacje dotyczące historii każdego towaru od momentu jego wprowadzenia do magazynu aż do jego sprzedania.
 • Tworzenie raportów – system POS pozwala na tworzenie zróżnicowanych raportów na bazie znajdujących się w bazie danych.
 • Stan rozliczeń – dzięki tej funkcji można kontrolować aktualny stan rozliczeń z kontrahentami.
 • Monitorowanie zysków – pozwala na kontrolę sprzedaży w wybranym okresie.
 • Przygotowywanie kodów kreskowych – oprogramowanie projektuje i pozwala na drukowanie kodów kreskowych na drukarkach.
 • Generowanie i drukowanie etykiet – program pozwala na przygotowanie etykiet i we współpracy z drukarką ich wydrukowanie.
 • Przygotowywanie cenników – oprogramowanie sprzedaży detalicznej umożliwia tworzenie w cenników oraz ich łatwą zmianę.
 • Inwentaryzacja – funkcja ta pozwala na przeprowadzanie inwentaryzacji sklepu i dzięki temu skraca cały proces.

Co można zyskać dzięki systemom sprzedaży POS?

Program sprzedażowy do sklepu może zapewnić bardzo dużo korzyści dla każdego przedsiębiorcy prowadzącego handel.

Przede wszystkim system sprzedaży POS pozwala na uproszczenie codziennych czynności, sprawia, że są one wygodniejsze i zmniejsza ryzyko popełnienia błędów w trakcie sprzedaży.

Dzięki niemu można również łatwo kontrolować sprzedaż, co pomaga w podejmowaniu kluczowych decyzji biznesowych, zwiększa zyski.

Warto też wskazać, że oprogramowanie POS pozwala na poprawę jakości obsługi klienta, dzięki czemu odwiedzające sklep osoby będą bardziej zadowolone z obsługi.

Więcej informacji dotyczących dostępnego oprogramowania sprzedaży detalicznej POS można uzyskać bezpośrednio na stronach dostawców.

 

 

Dodaj komentarz