Rozliczenie z fiskusem – samodzielnie, czy z pomocą biura rachunkowego?

Rozliczenie z fiskusem – samodzielnie, czy z pomocą biura rachunkowego?

Podatnik zobowiązany jest do rozliczenia się z fiskusem z osiąganych dochodów. Przygotowanie deklaracji może powierzyć księgowej, biuru rachunkowemu lub wypełnić ją samodzielnie.

Termin rozliczenia

Początek roku to czas rozliczania się z fiskusem. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, podatnik zobowiązany jest do złożenia deklaracji podatkowej za rok podatkowy poprzedzający ten, w którym jest ona składana. Tzw. PIT-37 można składać w terminie od dnia 15 lutego do 30 kwietnia, przy czym mając na uwadze fakt, że w 2023 roku 30 kwietnia przypada w dzień wolny od pracy, a 1 maja to Święto Pracy – zatem także dzień wolny – na złożenie deklaracji podatnik ma czas do 2 maja.

Należy jednak pamiętać, że termin ten dotyczy deklaracji rocznej składanej przez podatnika. Nieco wcześniej, bo do końca stycznia do urzędu skarbowego, a do końca lutego do pracownika należy bowiem przekazać tzw. PIT-11 Stanowi on informację o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy pracownika. Dokument taki przygotowuje księgowa lub biuro rachunkowe, ale podmiotem składającym jest płatnik, czyli pracodawca. Warto podkreślić, że do urzędu skarbowego PIT-11 może zostać przekazany wyłącznie w formie elektronicznej, pracownikowi zaś zarówno w wersji elektronicznej, jak i papierowej.

Rozliczenie roczne podatnika – jak przygotować i złożyć deklarację

Chcąc rozliczyć się z fiskusem, podatnik może przygotować i złożyć stosowny dokument samodzielnie lub przekazać to zadanie księgowej np. zatrudnionej w firmie lub zajmującej się prowadzeniem jej księgowości. Przygotowywanie rozliczeń rocznych znaleźć można także w ofercie wielu biur rachunkowych w tym m.in. biura rachunkowego z Bielska Białej 5+ Consulting. Należy podkreślić, że w sytuacji, gdy zeznanie podatkowe wypełnia księgowa lub przygotowuje je biuro rachunkowe i to one wysyłają PIT do urzędu skarbowego, podmiotem składającym jest nadal podatnik. Jak złożyć deklarację? Roczne zeznanie podatkowe może zostać złożone w formie tradycyjnej tj. papierowej i wysłane za pośrednictwem poczty polskiej. Można złożyć je także osobiście we właściwym urzędzie skarbowym. Coraz większą popularnością cieszy się jednak wysyłka deklaracji w formie elektronicznej. PIT może zostać wysłany online za pośrednictwem programu do rozliczeń rocznych, e-deklaracji przygotowanej przez ministerstwo finansów lub przy wykorzystaniu usługi „Twój e-PIT”. Warto podkreślić, że jeżeli biura rachunkowe lub księgowa posiadają stosowne pełnomocnictwo, mogą one także wysłać do urzędu skarbowego dokument w wersji elektronicznej.

Korzyści i koszty rozliczenia PIT przez profesjonalistę

Choć wielu podatników decyduje się na samodzielne rozliczenie z fiskusem, wskazując, że dostępne programy i usługi ułatwiają to zadanie, spora grupa nadal korzysta z pomocy profesjonalisty. Na ogół są to podatnicy, którzy powierzają to zadanie biurom rachunkowym prowadzącym ich księgowość. Z usług profesjonalisty korzystają często także ci podatnicy, którzy uzyskują dochód z kilku źródeł. Szczegółowe zasady rozliczenia zależą bowiem od rodzaju prowadzonej księgowości, czyli wybranej formy opodatkowania, czy też od źródeł dochodu. Dodatkowe problemy rodzi także rozliczenie w przypadku uzyskiwania dochodów osiąganych za granicą, co więcej nie wszystkie biura zajmują się takimi rozliczeniami – w Bielsku przygotowuje je m.in. biuro 5+ Consulting (5-plus.com.pl).  Jakie są koszty przygotowania zeznania przez biuro rachunkowe? Nie sposób wskazać tu jednej kwoty – zaczynają się one bowiem od kilkudziesięciu złotych, a kończą na kilkuset złotych. Wszystko zależy od tego czy podatnik rozlicza się samodzielnie, czy ze współmałżonkiem, od tego czy rozliczenie obejmuje też zagraniczne dochody, a także od formy prowadzenia księgowości, chęci skorzystania z ulg podatkowych, a wreszcie także i miasta, w którym przygotowywane jest rozliczenie.

Ten post ma jeden komentarz

  1. Posiadam ponad 50k nadwyżki na VAT, wynikającej z rozliczeń, nie mam jej na koncie.
    Mam również dług i komornika z prywatnego PIT 38 za rok poprzedni oraz zadłużenie w ZUS, łącznie na kwotę około 35k.
    Czy orientuje się ktoś z Was może jak ugryźć temat żeby przeksięgować nadwyżkę VAT na spłatę tych zadłużeń bez tradycyjnego wniosku o wypłatę środków z VAT? Czy jednak lepiej jest skontaktować się w tym celu z księgowym?

Dodaj komentarz