Zadaniem pracodawcy jest przekazanie pracownikom odzieży, która pozwoli im na prowadzenie prac. W jakiej sytuacji konieczna będzie wtedy odzież ochronna? Zobacz, czym dokładnie jest tego typu odzież, jakie ma ona cechy charakterystyczne i sprawdź, kiedy trzeba ją kupić i jak należy ją dobrać.
Odzież ochronna – czym jest?
Odzież dla pracowników można podzielić na dwie kategorie, czyli na odzież roboczą oraz na odzież ochronną. Czym dokładne są tego typu ubrania?
Robocza odzież przeznaczona jest do pracy w miejscach, gdzie pracownik może zabrudzić albo zniszczyć swoje prywatne ubrania. Często używana jest na między innymi w firmach produkcyjnych, warsztatach.
Natomiast odzież ochronna przeznaczona jest do stosowania wtedy, gdy pracownik może narazić się podczas pracy na swoim stanowisku na negatywny wpływ czynników szkodliwych oraz niebezpiecznych dla niego. Ma ona zatem wyższy stopień ochrony w porównaniu do odzieży roboczej, co przekłada się również na jej przeznaczenie.
Kiedy należy korzystać z odzieży ochronnej?
O tym, czy odzież ochronna będzie na danym stanowisku potrzebna, przede wszystkim decyduje to, jakie zagrożenia pojawiają się na nim.
W związku z tym dobór odzieży ochronnej powinien być przeprowadzony przy udziale specjalisty w dziedzinie BHP – bezpieczeństwa i higieny pracy. Może on wtedy przygotować odpowiednie dokument stanowiskowe, które pozwolą na wskazanie, jakie zagrożenia znajdują się na danym stanowisku i jak należy im zapobiegać.
Rodzaje odzieży ochronnej
Odzież ochronna jest dzielona na różne rodzaje, co również przekłada się na jej przeznaczenie oraz określony poziom ochrony.
Najczęściej odzież ochronna dzieli się na różne kategorie pod względem tego, przed jakimi czynnikami chroni ona pracowników. Wyróżniana jest zatem odzież:
- termoochronna
- trudnopalna
- antyelektrostatyczna
- kwasochronna
- ostrzegawcza
- antyprzecięciowa
Oczywiście, jest to jedynie kilka kategorii, ponieważ również odzież ta ma znacznie szersze zastosowanie, na przykład może ona zabezpieczać przed czynnikami biologicznymi, na przykład wirusami, bakteriami, grzybami, które mogą pojawić się na konkretnym stanowisku pracy.
Powyższa odzież ochronna jest też oferowana w różnych postaciach, na przykład może mieć ona formę kombinezonów, koszul, fartuchów, spodni, co powoduje, że także może być ona dostosowana do konkretnych stanowisk pracy i panujących na nich warunków.
Jak dobrać właściwą odzież ochronną dla pracowników?
Bardzo często pracodawca nie wie, jaką odzież ochronną powinien on przekazać pracownikom. W takiej sytuacji również warto skonsultować się ze specjalistą BHP, który będzie mógł zasugerować, co wybrać.
Gdy konieczna jest odpowiednia odzież ochronna, w takiej sytuacji bardzo duże znaczenie ma jej klasa ochrony potwierdzona właściwymi certyfikatami, które wskazują, że spełnia ona odpowiednie normy.
Kolejną istotną kwestią jest przeznaczenie odzieży pod kątem pory roku. Gdy pracownik ma korzystać z niej na zewnątrz lub w warunkach niższej temperatury, należy także odpowiednio ją dobrać, na przykład kupić kurtki zimowe czy ocieplane spodnie.
Oczywiście, duże znaczenie ma też rozmiar odzieży ochronnej, dlatego pracodawca wcześniej musi zapytać pracowników, jakie rozmiary ubrań kupić.
Gdzie sprzedawane są ubrania ochronne?
Obecnie odzież ochronna jest dostępna w sklepach BHP lub można zakupić ją bezpośrednio u producentów, czyli w firmach, które zajmują się jej wykonaniem.
Zamówienia na ubrania także mogą być składane internetowo, a odzież ochronna będzie wówczas dostarczona bezpośrednio do firmy.