Do rozwoju wad stóp dochodzi głównie u dzieci. Co najczęściej do nich prowadzi? Jak można je rozpoznać i wyleczyć?
Wady stóp to różnego rodzaju deformacje, które powodują ich nieprawidłową budowę. Przekładają się one również chód, powodując problemy z prawidłowym stawianiem stóp. W takiej sytuacji często rekomenduje się odpowiednie buty ortopedyczne dla dzieci (np w https://www.ebuciki.com/ ), chociaż niekiedy konieczne jest wykorzystanie innych metod leczenia.
Jak dochodzi do wad stóp u dzieci?
Wady stóp u dzieci mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Zaliczane są do nich między innymi genetyka, czynniki środowiskowe, urazy, rodzaj noszonego obuwia. Niekiedy są one także wywołane wadami wrodzonymi oraz zaburzeniami rozwojowymi.
Czynniki genetyczne
U dziecka może dochodzić do niektórych wad stóp na skutek czynników genetycznych, na przykład takich jak płaskostopie.
Zaburzenia rozwojowe
Niektóre wady stóp mogą wystąpić z powodu problemów rozwojowych występujących u dzieci, które wpływają na wzrost kości i mięśni stóp. Przykładem takiej wady jest stopa końsko-szpotawa, gdy stopa jest skierowana nieprawidłowo do wewnątrz i w dół.
Czynniki środowiskowe
Zwiększone ryzyko wad stóp u dzieci powodują czynniki środowiskowe. Zaliczane są do nich między innymi nieodpowiednie obuwie, które jest zbyt ciasne lub nie zapewnia ono wystarczającego wsparcia.
Urazy stóp
Jeżeli u dziecka dojdzie w młodym wieku do złamania lub skręcenia stopy albo nogi, również może dochodzić na ich skutek do wad stóp. Dotyczy to głównie przypadków, gdy takie urazy nie są odpowiednio leczone.
Należy pamiętać, że nie wszystkim wadom stóp występującym u dzieci można zapobiec, chociaż w wielu przypadkach można zredukować ryzyko ich wystąpienia, na przykład przez noszenie odpowiedniego obuwia i ćwiczenia korekcyjne.
Wady stóp u dzieci – jak je rozpoznać?
Rozpoznanie wad stóp u dzieci niekiedy bywa trudne, ponieważ u dzieci młodszym wieku może dochodzić do wad fizjologicznych, które w późniejszym wieku zanikają. Jak rozpoznaje się najczęściej występujące wady stóp u dzieci?
Płaskostopie
Jest to wada, w której występuje niski łuk stopy lub stopa może wcale go nie mieć. W takim przypadku można rozpoznać ją po odbiciach stóp na nawierzchni, które są płaskie. Taka wada może też powodować ból stóp.
Chodzenie na palcach
W przypadku chodzenia na palcach problemem może być nieprawidłowe napięcie mięśniowe, które powoduje i dziecka taki objaw.
Przechylenie stóp
Kolejnym przykładem wady stóp u dziecka, która często się pojawia, jest supinacja albo pronacja stopy, czyli jej nieodpowiednie przechylenie na zewnątrz lub do wewnątrz.
Metody leczenia wad stóp u dzieci
Leczenie wad stóp u dzieci będzie zależeć od konkretnego rodzaju i nasilenia zmian. Najczęściej wykorzystuje się:
- Ćwiczenia rozciągające – przynoszą bardzo dobre efekty w niektórych schorzeń stóp, takich jak płaskostopie czy nieprawidłowy chód.
- Ortezy – jest to rodzaj produktów nakładanych na stopy i nogi, które pomagają w skorygowaniu ich pozycji.
- Buty ortopedyczne dla dzieci – za ich pomocą można korygować wady różnych rodzajów. Stosowane są rozmaite buty ortopedyczne dla dzieci, które dobierane są w zależności od konkretnej wady. Alternatywnie można stosować także wkładki do butów.
- Fizjoterapia – może ona poprawić siłę i elastyczność mięśni, a tym samym pomóc w redukcji wad.
- Zabiegi chirurgiczne – w niektórych przypadkach może być konieczne przeprowadzenie operacji w celu skorygowania deformacji stóp.