Sprzęgła jednokierunkowe w maszynach rolniczych

Sprzęgła jednokierunkowe w maszynach rolniczych

To komponent niezbędny do działania wielu maszyn rolniczych – co warto wiedzieć na temat sprzęgieł jednokierunkowych?

Maszyny rolnicze wymagają stosowania sprzęgieł w celu przenoszenia momentu obrotowego, co umożliwia ich pracę. W wielu z nich wykorzystywane jest sprzęgło jednokierunkowe, które charakteryzuje się innym trybem działania w porównaniu do sprzęgieł dwukierunkowych.

Czym jest sprzęgło jednokierunkowe?

Sprzęgło to rodzaj mechanizmu, który łączy i rozłącza dwa rodzaje wałów – napędowy i bierny. Umożliwia on wtedy przekazanie momentu obrotowego.

Wszystkie sprzęgła zbudowane są z członu czynnego – napędzającego, który jest umieszczony na wale napędzającym, członu biernego – napędzanego, a także z elementów łączących je ze sobą.

Do kategorii sprzęgieł zaliczane są także sprzęgła jednokierunkowe, które przekazują moc w jednym kierunku w przeciwieństwie do sprzęgieł dwukierunkowych, które działają w obu kierunkach.

Sprzęgła jednokierunkowe – zasada działania

W sprzęgłach jednokierunkowych przenoszenie momentu obrotowego odbywa się tylko w jednym kierunku. Wtedy, gdy dochodzi do zmiany kierunku, wówczas sprzęgło jest rozłączane i może pracować na biegu jałowym, wolnym, dlatego jego ruch jest nieobciążony.

Ze względu na swoją specyfikę działania sprzęgło jednokierunkowe ma także określone zastosowanie w tych maszynach i urządzeniach, gdzie zmiana kierunku sprzęgła wymaga równocześnie przejścia na ruch nieobciążony.

Sprzęgło jednokierunkowe może obracać się w lewą albo w prawą stronę w zależności od wybranego modelu.

Zastosowanie sprzęgieł jednokierunkowych w maszynach rolniczych

Sprzęgła jednokierunkowe mają bardzo szerokie zastosowanie. Są one używane również w maszynach rolniczych, pozwalając na wykonywanie szeregu prac.

W maszynach rolniczych jednokierunkowe sprzęgła używane są na wałach przegubowych z tyłu ciągnika rolniczego, w przenośnikach rurowych, w kosiarkach oraz w innych sprzętach.

Dobierając odpowiednie sprzęgło jednokierunkowe do maszyny, należy zwrócić uwagę na jego moment zadziałania podawany w Nm, profil przyłącza zewnętrznego oraz wewnętrznego, na kierunek obracania się.

W sprzedaży dostępne są także adaptery sprzęgła jednokierunkowego dostępne w różnych wariantach.

Gdzie kupić sprzęgło jednokierunkowe?

Gdy potrzebne jest sprzęgło jednokierunkowe, komponenty tego typu można kupić w wielu sklepach, między innymi w sklepach internetowych – sklepach rolniczych, sklepach producentów części.

Zakup sprzęgła online pozwala na łatwy wybór odpowiedniego modelu dopasowanego do konkretnej maszyny i jej parametrów, a także znalezienie części w jak najniższej cenie. Dzięki temu można dodatkowo zaoszczędzić.

Sprzęgła jednokierunkowe do maszyn rolniczych – ceny

Koszt zakupu sprzęgła jednokierunkowego do maszyn rolniczej nie jest związany ze sporą sumą. W zależności od modelu sprzęgło jednokierunkowe to wydatek od około 220 złotych do 1000 złotych.

Taniej można kupić zamienniki oryginalnych sprzęgieł jednokierunkowych, które również zapewniają bardzo dobrą jakość wykonania oraz skuteczność działania na lata.

Dodaj komentarz