Rola roślin w przydomowym ogródku

Rola roślin w przydomowym ogródku

Rośliny to, oczywiście, najważniejsza kwestia, jeśli chodzi o sprawy związane z przydomowym bądź działkowym ogrodem. To właśnie one podkreślają go, nadając mu określony wygląd i styl i sprawiają, że wyróżnia się z otoczenia czy też stanowi doskonałe miejsce do wypoczynku. Dlatego też podczas projektowania ogrodu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę właśnie na dobór roślin. Wyjaśniamy jakie role mogą pełnić rośliny w naszych przydomowych ogródkach.

Jak zaprojektować własny ogród?

Przydomowy ogród może być czymś wyjątkowym, ale musimy pamiętać, że na jego ostateczny wygląd ma wpływ kilka czynników, a nie tylko i wyłącznie nasze preferencje oraz oczekiwania. Nim się zastanowimy, co tak naprawdę nam się podoba, musimy uwzględnić kilka innych rzeczy. Do tych kwestii należą – jego wielkość, ilość nasłonecznienia w ciągu dnia, rodzaj ziemi (czy jest kwaśna?). Warto wziąć pod uwagę również to, jak wyglądają ogrody przy innych domach. Możemy iść „pod prąd” czy nawet zaszaleć, ale łatwo wtedy przesadzić i stworzyć coś kiczowatego i niespójnego. 

Rola roślin w ogrodzie

Kiedy projektujemy od podstaw własny ogród myślimy o roślinach jako o czymś ozdobnym, co będzie doskonałym dodatkiem do naszego domu i ogrodu. Istnieją jednak jeszcze inne role, które warto znać. Rośliny posiadają pewne właściwości, które mogą nam po prostu odpowiadać, dlatego warto o nich pomyśleć, podczas rozplanowywania ogrodu. Być może będziemy chcieli skorzystać z pewnych rozwiązań i zasadzić np. mnóstwo roślin oczyszczających powietrze itd. 

Podstawowe funkcje roślin

  • ozdobna – pierwszą i najbardziej znaną funkcją roślin w ogrodzie jest funkcja ozdobna. Pięknie kwitnące rośliny czy też takie o dużych liściach są niesamowitą ozdobą każdego ogrodu, należy jednak pamiętać, że ich wygląd zmienia się i w każdym miesiącu, ba, każdego tygodnia może być inny. Istnieją rośliny, które w ogóle nie kwitną, a także takie, które tracą wszystkie liście na zimę. Jeśli zależy nam przede wszystkim na wyglądzie ogrodu, powinniśmy wybrać inne.
  • osłaniająca – istnieją także rośliny, których najważniejszą rolą jest osłanianie. Dzięki wielkim liściom bądź po prostu ich gabarytom takie rośliny świetnie nadają się na żywopłot, ale również i naturalne ogrodzie dla niewielkiego zakątka, w którym będzie można odpocząć z dala od wszystkiego i wszystkich. Rośliny należące do tego rodzaju są zwykle zielone przez cały rok, osłaniając nas przed wścibskimi sąsiadami bądź zakrywają ich teren przed naszymi oczami.
  • wyciszająca – niektóre rośliny mogą nawet tłumić dźwięki. Nigdy nie będzie to stuprocentowe zagłuszenie uciążliwych dźwięków, a trochę mogą je przytłumić. Do takich roślin należą gęste zarośla i żywopłoty, które odcinają nas od głównej ulicy.
  • oczyszczające – wszystkie rośliny mają pewne właściwości oczyszczające, a niektóre nieco większe niż inne. Nie należy jednak przeceniać ich zdolności, zwłaszcza gdy mamy ich niewiele i to na niewielkiej powierzchni. Kiedy jednak mieszkamy przy zatłoczonej ulicy bądź w mieście słynącym ze smogu – warto zaopatrzyć się w większą ilość tych roślin i zasadzić je blisko ulicy.   
  • użytkowa – rośliny mogą mieć również pewne korzyści. Jedną z nich są korzyści pokarmowe, mowa tutaj o roślinach i krzewach dających owoce lub warzywa. Zioła natomiast mają właściwości lecznicze oraz profilaktyczne.
  • wpływająca na zmysły – niektóre rośliny mogą wpływać na wzrok (mają wtedy również funkcję ozdobną) inne na węch (pięknie pachną), a jeszcze inne na dotyk. Istnieją również takie, które posiadają właściwości akustyczne i specyficznie oraz bardzo przyjemnie szumią na wietrze.

Dodaj komentarz