Rentgen zębów – wskazania, przebieg badania, cena. Co musisz wiedzieć?

Rentgen zębów – wskazania, przebieg badania, cena. Co musisz wiedzieć?

Badania rentgenowskie wykorzystywane są w wielu obszarach medycyny. Także znalazły one zastosowanie w stomatologii. Co warto wiedzieć na temat RTG zęba?

RTG zęba, czyli jego prześwietlenie to jedno z podstawowych badań używanych w stomatologii, na podstawie którego można ocenić stan zęba lub zębów, a także innych tkanek w jamie ustnej. Kiedy konieczne jest wykonanie tego badania? Jak ono przebiega? Gdzie na rentgen zębów w Krakowie warto się udać?

Wskazania do RTG zęba

Rentgen stomatologiczny jest prowadzony z różnych wskazań. Kiedy konieczne będzie skorzystanie z tej diagnostyki?

Najczęściej badanie rentgenowskie zęba prowadzone jest w poniższych przypadkach:

  • Diagnostyka stomatologiczna – stomatolog może wtedy sprawdzić stan wszystkich zębów, by łatwiej przeprowadzić diagnostykę pacjenta.
  • Endodoncja – zdjęcia wykonuje się przed leczeniem kanałowym oraz po wypełnieniu kanałów, aby ocenić, czy procedura wykonana jest prawidłowo.
  • Chirurgia stomatologiczna – dzięki RTG stomatolog może odpowiednio zaplanować zabieg i skontrolować efekty leczenia.
  • Implantologia – gdy pacjent chce skorzystać z implantów stomatologicznych, w celach diagnostycznych i podczas kontroli leczenia wykonuje się rentgen.
  • Ortodoncja – zdjęcia boczne oraz panoramiczne są powszechnie używane w celu przygotowania planu leczenia ortodontycznego.

Rodzaje badan RTG zębów

Do kategorii badań RTG zębów zalicza się kilka różnych rodzajów zdjęć, w zależności od tego, jaki obszar obrazują.

Główne rodzaje RTG zębów to:

  • Zdjęcie pojedyncze – przedstawia jeden ząb oraz jego okolicę,
  • Zdjęcie pantomograficzne – określane jako panorama, pokazuje dolny i górny łuk zębowy w pełni,
  • Zdjęcie cefalometryczne – także nazywane zdjęciem bocznym, prezentuje profil,
  • Zdjęcie 3D, tomografia – pozwala ono na zobrazowanie tkanek w 3D, stosowane często w przypadku tworzenia protez, aparatów ortodontycznych na zamówienie, w leczeniu implantologicznym.

Gdy nie wiesz, gdzie na rentgen zębów w Krakowie warto się udać, sprawdź, czy w danej placówce można wykonać zdjęcia, których potrzebujesz.

Jak przebiega badanie RTG zęba?

Pacjent przed badaniem rentgenowskim nie musi się do niego specjalnie przygotowywać. Może być ono zatem wykonane w trakcie wizyty u stomatologa, gdy na miejscu znajduje się odpowiednie zaplecze diagnostyczne.

W trakcie badania pacjent ustawiany jest przed urządzeniem do badania. Do jego ust wkłada się także specjalny element odpowiadający za prawidłowe ułożenie żuchwy i szczęki. Aby zminimalizować wpływ promieniowania, pacjent zakłada także specjalny ołowiany fartuch.

Następnie osoba wykonująca zdjęcie idzie do osobnego pomieszczenia, gdzie steruje ona urządzeniem do RTG i wykonuje zdjęcie.

Najczęściej zdjęcia RTG mają obecnie formę cyfrową, dlatego można oglądać je na komputerze, zapisać na płycie.

Gdzie wykonać zdjęcie zębów?

Zastanawiasz się, gdzie na rentgen zębów w Krakowie warto się udać? Obecnie badanie może być wykonane w różnych lokalizacjach.

Wiele prywatnych klinik stomatologicznych dysponuje własnym zapleczem przeznaczonym do badań RTG, gdzie na miejscu można skorzystać z kompleksowej diagnostyki. To najwygodniejsze rozwiązanie, ponieważ lekarz dentysta może w dowolnym momencie przeprowadzić badanie, aby natychmiast uzyskać jego wyniki.

W Krakowie oraz w innych miastach w Polsce działają także pracownie RTG, gdzie badania można wykonać ze skierowaniem od stomatologa. Zwykle nie trzeba umawiać się na wizytę i badanie można wykonać wtedy od ręki.

Ile kosztują badania rentgenowskie zębów?

Dodaj komentarz