Rentgen zębów – wskazania, przebieg badania, cena. Co musisz wiedzieć?

Rentgen zębów – wskazania, przebieg badania, cena. Co musisz wiedzieć?

Badania rentgenowskie wykorzystywane są w wielu obszarach medycyny. Także znalazły one zastosowanie w stomatologii. Co warto wiedzieć na temat RTG zęba?

RTG zęba, czyli jego prześwietlenie to jedno z podstawowych badań używanych w stomatologii, na podstawie którego można ocenić stan zęba lub zębów, a także innych tkanek w jamie ustnej. Kiedy konieczne jest wykonanie tego badania? Jak ono przebiega? Gdzie na rentgen zębów w Krakowie warto się udać?

Wskazania do RTG zęba

Rentgen stomatologiczny jest prowadzony z różnych wskazań. Kiedy konieczne będzie skorzystanie z tej diagnostyki?

Najczęściej badanie rentgenowskie zęba prowadzone jest w poniższych przypadkach:

  • Diagnostyka stomatologiczna – stomatolog może wtedy sprawdzić stan wszystkich zębów, by łatwiej przeprowadzić diagnostykę pacjenta.
  • Endodoncja – zdjęcia wykonuje się przed leczeniem kanałowym oraz po wypełnieniu kanałów, aby ocenić, czy procedura wykonana jest prawidłowo.
  • Chirurgia stomatologiczna – dzięki RTG stomatolog może odpowiednio zaplanować zabieg i skontrolować efekty leczenia.
  • Implantologia – gdy pacjent chce skorzystać z implantów stomatologicznych, w celach diagnostycznych i podczas kontroli leczenia wykonuje się rentgen.
  • Ortodoncja – zdjęcia boczne oraz panoramiczne są powszechnie używane w celu przygotowania planu leczenia ortodontycznego.

Rodzaje badan RTG zębów

Do kategorii badań RTG zębów zalicza się kilka różnych rodzajów zdjęć, w zależności od tego, jaki obszar obrazują.

Główne rodzaje RTG zębów to:

  • Zdjęcie pojedyncze – przedstawia jeden ząb oraz jego okolicę,
  • Zdjęcie pantomograficzne – określane jako panorama, pokazuje dolny i górny łuk zębowy w pełni,
  • Zdjęcie cefalometryczne – także nazywane zdjęciem bocznym, prezentuje profil,
  • Zdjęcie 3D, tomografia – pozwala ono na zobrazowanie tkanek w 3D, stosowane często w przypadku tworzenia protez, aparatów ortodontycznych na zamówienie, w leczeniu implantologicznym.

Gdy nie wiesz, gdzie na rentgen zębów w Krakowie warto się udać, sprawdź, czy w danej placówce można wykonać zdjęcia, których potrzebujesz.

Jak przebiega badanie RTG zęba?

Pacjent przed badaniem rentgenowskim nie musi się do niego specjalnie przygotowywać. Może być ono zatem wykonane w trakcie wizyty u stomatologa, gdy na miejscu znajduje się odpowiednie zaplecze diagnostyczne.

W trakcie badania pacjent ustawiany jest przed urządzeniem do badania. Do jego ust wkłada się także specjalny element odpowiadający za prawidłowe ułożenie żuchwy i szczęki. Aby zminimalizować wpływ promieniowania, pacjent zakłada także specjalny ołowiany fartuch.

Następnie osoba wykonująca zdjęcie idzie do osobnego pomieszczenia, gdzie steruje ona urządzeniem do RTG i wykonuje zdjęcie.

Najczęściej zdjęcia RTG mają obecnie formę cyfrową, dlatego można oglądać je na komputerze, zapisać na płycie.

Gdzie wykonać zdjęcie zębów?

Wiele prywatnych klinik stomatologicznych dysponuje własnym zapleczem przeznaczonym do badań RTG, gdzie na miejscu można skorzystać z kompleksowej diagnostyki. To najwygodniejsze rozwiązanie, ponieważ lekarz dentysta może w dowolnym momencie przeprowadzić badanie, aby natychmiast uzyskać jego wyniki.

W Krakowie oraz w innych miastach w Polsce działają także pracownie RTG, gdzie badania można wykonać ze skierowaniem od stomatologa. Zwykle nie trzeba umawiać się na wizytę i badanie można wykonać wtedy od ręki.

Ile kosztują badania rentgenowskie zębów?

Dodaj komentarz