Formowanie rotacyjne – czym jest i jakie zastosowanie ma rotomoulding?
Beautiful blue pontoon made from plastic floating in the sea, rotomolding jetty, a landing stage or small pier at which boats can dock or be moored, floating pier

Formowanie rotacyjne – czym jest i jakie zastosowanie ma rotomoulding?

Z tworzyw sztucznych produkuje się różne rodzaje wyrobów. Wybrane z nich powstają technologią określaną jako formowanie rotacyjne. Czym dokładnie jest ta technika i jakie ma ona zastosowanie?

Czym jest rotomoulding?

Technika formowania rotacyjnego, inaczej rotomoulding jest bardzo popularna w przypadku produkcji wyrobów o większych gabarytach, które nie mają mieć widocznych łączeń. To możliwe, ponieważ wykorzystuje się w tym celu formy wypełniane płynnym tworzywem, które następnie obracane są w specjalnych maszynach.

Rotoformowanie, ponieważ można spotkać się też z taką nazwą, jest techniką alternatywą dla wtryskiwania i sprawdza się również wtedy, gdy technika ta nie jest możliwa do zastosowania.

Jakie urządzenia używane są do rotomouldingu?

Aby można było wykonać wyroby za pomocą techniki jak rotomoulding, konieczne jest wykorzystanie w tym celu odpowiednich typów maszyn. Za ich pomocą można przeprowadzić formowanie rotacyjne form z tworzywem.

Maszyny używane do formowania rotacyjnego występują w wielu wariantach i dobiera się je przede wszystkim na podstawie docelowych wymiarów gotowych wyrobów oraz ich kształtu. Dostępne są zatem maszyny do formowania wyrobów o foremnych, symetrycznych kształtach, ale też wyrobów podłużnych.

Dodatkowo rotomoulding będzie wymagać wykorzystania innego rodzaju maszyn używanych w produkcji tworzyw sztucznych, między innymi do suszenia, podgrzewania i roztapiania tworzywa, a także do jego chłodzenia.

Jakie wyroby można wykonać techniką formowania rotacyjnego?

Za pomocą techniki jak rotomoulding produkuje się wiele typów wyrobów o zróżnicowanych gabarytach i kształtach. Najczęściej są to produkty większe, które z tego względu nie zawsze są możliwe do wykonania przez technikę wtryskania.

Do wyrobów, które powstają za pomocą techniki formowania rotacyjnego, zaliczane są między innymi:

  • pojemniki
  • zbiorniki
  • zabawki dziecięce
  • kajaki
  • łódki
  • obudowy
  • pokrywy

Jak odbywa się produkcja techniką rotomouldingu?

Aby wykonać produkty za pomocą techniki jak rotomoulding, należy przejść kilka etapów. Poniżej prezentujemy je bliżej:

  1. Wykonanie formy przeznaczonej do formowania rotacyjnego na podstawie projektu wyrobu.
  2. Przygotowanie granulatu z tworzywa sztucznego do produkcji, czyli jego osuszenie oraz roztopienie w wysokiej temperaturze.
  3. Umieszczenie płynnego tworzywa w formie – możliwe jest też produkowanie wyrobów za pomocą podgrzewanych form, dlatego nie jest konieczne wcześniejsze rozpuszczanie tworzywa.
  4. Obracanie formy z płynnym tworzywem – dochodzi wtedy do pokrywania ścianek formy tworzywem, dzięki czemu możliwe jest stworzenie wyrobu zgodnie z kształtem formy.
  5. Ostudzenie formy, co powoduje, że tworzywo również ulega ostudzeniu oraz ustaleniu.
  6. Otwarcie formy i wyjęcie z niej gotowego wyrobu.

Wobec tego rotomoulding to bardzo dobry wybór wtedy, gdy konieczne jest wykonanie wyrobów o większych gabarytach, a wykorzystanie innych technik nie jest możliwe. Sprzęt przeznaczony do prowadzenia produkcji tą metodą można kupić również u polskich dystrybutorów.

 

Dodaj komentarz